Etter de siste ukenes begivenheter, bør MAGA-bevegelsen skifte navn til MAD - Make America Dysfunctional. Jeg har abonnert og vært en stor fan av MAD Magazine, som med utsøkt satire alltid har sparka oppover. Allerede i 1992 fikk Trump sitt pass påskrevet av MAD.
Nå har han i allianse med tekno-oligarkene begynt å rasere egen nasjon, knust alle illusjoner om at USA uten egennytte vil bidra til fred og utvikling i verden, og gjort seg til fiende nr. 1 av et mer eller mindre velfungerende verdenssamfunn. Dette er ikke noe “venstre-marxistisk” propagandavrøvl, det er nesten unisone protester i vår del av verden mot destabiliseringen til Trump.
Nå må vi gå fra prat til handling, her er 12 av mine forslag, som jeg håper får tilslutning fra flest mulig fornuftige folk:
1. Norge har tjent 1.270 ekstra milliarder på gassalg 2022-2023, dette må ikke brukes til flere våpen, men settes inn umiddelbart for å videreføre alle humanitære tiltak som har vært finansiert av USAID rundt i verdens fattigste land inntil Musk slo av lyset. Norge får pepper for å være krigsprofitør, en skam som kan rettes opp ved å bruke av vår overflod til uegennyttig bistand, ingen krav om tilgang til sjeldne mineraler eller andre ressurser som “betaling”. En verden hvor folk har mat, får utdanning, jobb og bolig, er en fredeligere verden.
2. Bruk Oljefondet til å redde verden heller enn å redde bare Norges framtid. Her er det ikke snakk om handlingsregler eller etiske investeringer - bruk alt som behøves fra Oljefondet til å flytte FN, WHO, UNESCO og UNWRA til Norge og finansiere hele greia helt uten smålige bidrag fra USA. Hvis resten av verden på sikt synes det er en bedre idé å bygge verdensfred enn å bygge opp militærstyrker og våpenarsenaler, kan de forplikte seg til å bruke 5 % av sitt BNP på fred heller enn krig.
3. Realitetsorientering: Mange snakker om trusselen fra Kina om å bli overvåket gjennom Tiktok, Deepseek og alle slags apper, og at vi ved å kjøpe kinesiske biler, busser, smarttelefoner, kunstig intelligens og programmer derfra er utsatt for at de kan stanse busser, biler og det meste av samfunnet hvis de finner det for godt. Tilfeldigvis akkurat det samme som Trump via Musk og teknokratene i USA ikke bare truer med, men også gjør i mange tilfeller i dag gjennom datainnsamling og etter eget forgodtbefinnende skrur av med de systemene de kontrollerer (Starlink i Ukraina). Vi kan like gjerne bytte ut amerikansk med kinesisk, med mindre det finnes regimeuavhengige systemer vi kan få fram til erstatning.
4. Det eneste språk Trump og pengeeliten i USA forstår, er penger og markedsspråk. Med toll som våpen, og struping av leveranser ved behov, vil han at vi skal kjøpe mer amerikansk uansett om det finnes bedre alternativer fra andre land. Ikke bare Tesla, MacDonalds, Levi’s og Coca-Cola, men hele sortimentet av amerikanske og amerikanskinspirerte varer, må vi slutte å kjøpe for å gi et signal som svir og forstås. Alle bør slutte seg til den nye facebookgruppa “Boikott varer fra USA”. Lær av Canada, som umiddelbart fant bedre lokale alternativer.
5. Det finnes amerikanere som deler våre synspunkter, og de må vi unngå å isolere helt, til de drukner i hjemlig sølevann. Men amerikanere som vil besøke oss eller flytte hit, må undertegne en erklæring om at de er enige i at USA ikke har noe som helst legitimt krav på Grønland eller Panamakanalen, og at havområdet utafor Texas og mellom Mexico og Florida heter Gulf of Mexico. Fuck Trump. Tilsvarende må russere som vil besøke oss, erklære at Ukraina er en selvstendig nasjon med grenser (fastsatt før 2014) som skal respekteres, og at det å sende invasjonsstyrker og bomber over folk i et annet land kalles en krig, ikke en “spesialoperasjon”. Fuck Putin.
6. Vi må stå opp for våre grunnleggende menneskerettigheter og ytringsfrihet, protester for all verden på måten Trump kutter finansiering av skoler og studiesteder som godtar avvikende syn, sensurerer bøker og forkaster tiltak for likestilling og mot diskriminering (DEI). Ingen amerikanske firmaer skal få levere våpen eller andre varer til Norge uten å vise til at de fortsatt har en DEI-policy! Studenter som blir kastet ut av amerikanske universiteter, må vi ta i mot her eller gi støtte til å fortsette studier i et fritt land.
7. Slutt med amerikansk subkultur og innflytelse i vår underbevissthet. Alle kan se hvordan det går i et land sykelig opptatt av superhelter, UFOer, Terminator, katastrofefilmer, Ramboer, mafia og all slags vold og faenskap. Trump og en del andre har sett for mye av dette, og tror at det faktisk er sånn verden er! Er du størst og har mest penger eller våpen, bestemmer du. Innen idrett tror de at en lokal serie med amerikansk fotball uten utenlandske lag er en slags “World series”, men se hvordan det går med dem når de skal make America great again i ski-VM. For å kompensere vil sønnen til Trump lage nye “verdensmesterskap” hvor all doping er tillatt, litt av et forbilde?
8. Hver gang Trump ljuger, må vi si fra. Statsledere som snakker med ham, uten å korrigere ham når han ljuger så det renner, må få høre det fra oss. Våre statsledere og ambassadører må forplikte seg til å gi tilbakemelding uten tanke på hevn/konsekvenser, noe Trump gjør for å true sine egne undersåtter i partiet og kongressen i tillegg til besøkende. USA har ikke bidratt med mer enn Europa i økonomisk støtte til Ukraina, det er snakk om 120 milliarder US$, ikke 350 mrd. US$ som han sier, og hvis det er lån, så er det ikke støtte.
9. Det burde være rimelig bred enighet her hjemme om at alle amerikanske baser må ut av Norge. Slutt å prate om sikkerhetsgaranti fra amerikanerne, deres tilstedeværelse er det motsatte, og den eneste grunnen til at russere skulle ha noe ønske om å bombe eller invadere Norge. Trump signaliserer tydelig, hvis det ikke er noe USA kan tjene på en innsats, så er det ikke noe en president som setter “America first” vil bli med på. Kjør debatt om hva “sikkerhetsgaranti” betyr i en verden med stadig økende atomvåpenarsenal og triggerhappige presidenter både her og der. Fuck Trump og Putin. Hva må til for å få en fredsgaranti for fredelige folk som ikke gjør forsøk på å innta fysisk andre land?
10. Legg ned NATO som vi kjenner det i dag, eller meld Norge ut. Vi kan jobbe for å ha et selvstendig og desentralisert forsvar for å påføre en eventuell invasjonsstyrke sviende tap fra et totalforsvar basert på heimevern og geriljataktikk, uten noen som helst avgivelse av militærstyrker til Sør-Kinahavet eller i Erdogans bakgård. I en ideell verden lager Norge en forsvarsallianse med Canada, et selvstendig Grønland, Storbritannia, Danmark, Island og Norge i en nord-atlantisk interessesfære hvor ingen stormakter som USA, Russland eller Kina skal ha adgang til å utplassere militære styrker eller installasjoner. Og vi har fredelig sameksistens med våre øvrige nordiske naboer, for Sverige og Finland er kanskje mer interessert i å inngå forsvarsallianse med Tyskland. Polen, Estland, Latvia og Litauen i en østersjøisk interessesfære.
11. Dropp alt gnålet om at Norge må inn i EU for å sikre seg mot et eller annet. All argumentasjon følger krigens logikk, og den vil jeg ikke være med på. Det høres naivt ut, men i perioder de siste tiårene så har verden gjort flere framskritt under nedrustning, enn når det rustes opp og kriges. Et EU basert på markedsøkonomiske prinsipper og med Orban, Meloni, Afd, Le Pen, Sverigedemokrater, Sannfinner og mange andre grumsete elementer er ikke altfor langt unna det vi ser av tragediene i USA, og ikke noe jeg vil være med på. Å bruke samme argumentasjon for å bli med i EU som tidligere er blitt brukt som argument for å bli væørende i NATO, er bare en tidsforskyvning - det er ikke bare museumsvokterne i SV som ser at NATO er på sammenbruddets rand.
12. Jeg har mer, men det får være måte på hvor mye tid jeg skal kaste bort på skriverier som ingen av de “styringsdyktige” partiene i Norge bryr seg om. Men jeg bare måtte få det ut, og håper hver enkelt som leser dette, deler og følger oppfordringene som du personlig kan bidra med. Cola er ut, foreløpig avventer jeg vurdering av MAD Magazine!